PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=138504}

Upadek

Der Untergang
7,5 50 695
ocen
7,5 10 1 50695
7,1 15
ocen krytyków
Upadek
powrót do forum filmu Upadek

W sieci spotkałem się z opiniami że ten film u niektórych wywołuje współczucie dla A.H.
Ja kompletnie tego nie odczułem , tytuł idealnie odzwierciedla cały film , jest to upadek
fanatycznego wodza i jego najbliższych poddanych.
Jeśli faktycznie ostatnie dni AH były takie jak przedstawione w filmie to warto go obejrzeć,
choćby ze względu na pogłębienie wiedzy na temat ostatnich dni Berlina podczas II ws. bo
uważam że książka raczej tego tak nie odda jak film( gra aktorska jest naprawdę dobra).

Nie jest to arcydzieło , ale warto obejrzeć :)

6/10

ocenił(a) film na 8
erniak

Taka tylko prosta refleksja, że my, ludzie z natury jesteśmy empatyczni. Hitler w tym filmie jest postacią żałosną, wzbudzającą politowanie swoją marną kondycją psychiczną. Widząc "upadek" człowieka odczuwamy współczucie co skonfrontowane ze świadomością historyczną wywołuje spory dysonans. To chyba największa zaleta tego filmu i powód dla którego tak bardzo zapada w pamieć w przeciwieństwie do wielu innych dramatów wojennych. Tak przynajmniej ja to odbieram, nie chciałbym przypisywać autorowi takich emocji jeśli się z nimi nie zgadza. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 6
Triv

Jestem osobą która w życiu kieruje się się głównie uczuciami , a nie chłodnym kalkulowaniem. Stan zdrowia A.H. jako człowieka, na pewno wzbudza politowanie , ale ja w tym filmie widzę go jako fanatycznego "ślepego" wodza ,do którego już nic nie dociera, który wszystkie porażki zwala na innych i sam już gardzi prawie wszystkimi ( brak zgody na ewakuację ludności cywilnej Berlina) . W tym stanie zdrowia pokazuje jaki był naprawdę , nigdy się nie liczyły dla niego ani ludzie ani państwo. Chodziło tylko o własną ambicję stworzenia nowego świata ,opartą o pożyczoną od francuzów ideologię rasy aryjskiej. Oczywiście nie wiem czy tak było naprawdę , tak odbieram film.

Triv

Widząc upadek Hitlera nie odczuwam współczucia. Jego upadek odbieram jako sprawiedliwą karę za zbrodnie, któych się dopuścił i dopuszczał do końca swojego życia. Wiedział, co go czeka, stąd samobójstwo. Hitler zasłuzył na Norynbergę i stryczek. Film rewelacyjny.

DomPatryk

Myślę, że żadna kara nie byłaby w stanie mu odpłacić się za te wszystkie zbrodnie jakich dokonał. Niestety.

ocenił(a) film na 9
Moai

Dokładnie, więc nie ma co myśleć - co ja bym mu zrobił jak bym go dorwał. Bo nie ma takiej kary, która by była adekwatna w stosunku do jego czynów. Bóg go rozliczy.

ocenił(a) film na 9
erniak

A ja uważam, że mogło się w stosunku do niego wzbudzić współczucie w trakcie oglądania filmu (sam miałem taki moment - ten, w którym spożywa ostatni posiłek przed samobójstwem i dziękuje kucharce). Bo w końcu pomimo całych potworności, był to człowiek i do końca miał szansę się nawrócić.

dejwid_filmweb

Nie zgodzę się. To nie jest człowiek, to jest potwór. Jego nic nie było w stanie uratować, skoro swoimi chorymi poglądami zatracił swoje człowieczeństwo. Tylko potwory dokonują mordu na tak szeroką skalę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones