PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=184923}

Mein Kampf - Prawda o swastyce

Den Blodiga tiden
7,3 357
ocen
7,3 10 1 357
Mein Kampf Prawda o swastyce
powrót do forum filmu Mein Kampf - Prawda o swastyce

Historia w pigułce

ocenił(a) film na 6

Pierwsze 50 minut filmu nie zwala z nóg. Prezentowane jest w nim dojście Hitlera do władzy, pierwsze lata III Rzeszy i reakcje świata na jej poczynania. Wszystko to i całe tło społeczne, gospodarcze i polityczne jest przedstawione na poziomie podręcznika do podstawówki. Ciągle mówi się o osobach używając tylko nazwisk i zawieszając ich w pustce w żaden sposób nie przybliżając ich sylwetek. Rzuca się hasło: "Dowódcy wojskowi chcieli obalić Hitlera, gdyby ten zaatakował Czechosłowację". Jacy dowódcy? Ilu? Kto za ich wspierał? Wiele jest takich niedomówień i nieścisłości. Dużo lepiej zaczyna być, gdy dochodzimy do września 1939 roku. Tu cały ciężar filmu przenosi się na zdjęcia i lektor jest dużo mniej ważny. Wykorzystano autentyczne ujęcia z frontu, niemieckie kroniki i filmy propagandowe (w tym nawet takie nie pokazywane Niemcom, bo uznane za zbyt drastyczne). W sumie porządny dokument.

ocenił(a) film na 6
Mikael

Mnie jednak najbardziej zdenerwowało stwierdzenie, że Polacy ruszyli na czołgi z szablami w ręku. Nie odebrałem tego stwierdzenia jako niejakiego podziwu narratora dla naszej przysłowiowej odwagi a jako stwierdzenie utartego faktu. Faktu o tyle przekłamanego, że w rzeczywistości zdarzyły się podczas całej kampanii wrześniowej jedynie dwa takie przypadki.

Pozdr.

ocenił(a) film na 5
Mikael

W pełni się zgadzam. Jest to piekielnie trafny opis. Jednak należy pamietać, że jest ogólny problem filmów dokumentnych, którego ciężko uniknąć. Ciężko w filmach pokazać pewien proces dziejowy na przestrzeni lat, gdyż, by to porządnie zrobić, trzeba by było nakręcić z 10 godzin materiału. By wejść w szczegóły, trzeba by było skupić się tylko na jednym, wybranym aspekcie. No niestety, filmy dokumentalne, choć najlepsze, zawsze będą daleko za książkami.

To pewne "usprawiedliwienie" nie zmienia faktu, że ten film rzeczywiście - nawet jak na dokumenty - jest bardzo pobieżny i ktoś kto choćby choćby deczko liznął tej historii nic tu ciekawego nie znajdzie, nie wspominając o historykach. Jedynym mocnym punktem tego filmu są właśnie zdjęcia. Choćby ostatnie zdjęcia Hitlera. Można przyjrzeć jego twarzy - już jako człowieka załamanego i osamotnionego - i wyciągnąć z tego sobie jakiś prywatny wniosek.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones